Достапни линкови

BBG Affiliates

ЕУ планира 100 милијарди евра за "курцарбајт"


ЕУ планира 100 милијарди евра за "курцарбајт"
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:44 0:00

Претседателката на Европската комисија Урсула ван дер Лајен најави дека ЕУ ќе издвои 100 милијарди евра како помош на фирмите кои ќе ги задржат работниците во време на пандемијата на ковид-19. Според неа, таканаречниот "курцарбајт" ќе и даде нова виталност на европската економија.

Категории

XS
SM
MD
LG