Достапни линкови

Јужна Кореја со критики до Северна Кореја за лансирањето ракети


Северна Кореја лансира ракета на 22 март.

Јужна Кореја упати критики кон Пјонгјанг откако нивниот северен сосед истрелал две ракети, потенцирајќи дека е многу несоодветно тоа да се прави во време кога светот се бори против пандемијата од коронавирусот.

Генералштабот на Јужна Кореја соопшти дека се лансирани два „проектили со краток дострел“ од крајбрежната област на Северна Кореја, Вонсан. Во извештајот се наведува дека летале 230 километри на максимална надморска височина од 30 километри и слетале во морето. Северна Кореја спроведе низа лансирања во последните неколку недели по застојот на нуклеарните разговори со Соединетите држави.

XS
SM
MD
LG