Достапни линкови

Меркел ги пофали економските успеси на Унгарија


Германската канцеларка Ангела Меркел и унгарскиот претседател Виктор Орбан

Германската канцеларка Ангела Меркел на средбата со унгарскиот претседател Виктор Орбан во Берлин го пофали унгарскиот економски прогрес, истакнувајќи ја важноста од билатералната соработка. Орбан изјави дека германско унгарската трговска со секоја година достигнува рекордни нивоа, наведувајќи дека таа лани изнесувала 55 милијарди евра. Двајцата државници најавија дека ќе разговаат за проширувањето на Европската унија, при што Меркел ги спомна Северна Македонија и Албанија како потенцијални нови членки.

XS
SM
MD
LG