Достапни линкови

Данска уапси тројца Иранци за шпионирање


Илустрација: знамињата на Иран и Саудиска Арабија.

Данската служба за разузнавање (ПЕТ) соопшти дека уапсила и обвинила тројца членови на иранското сецесионистичко движење, поради сомненија за шпионирање за Саудиска Арабија во Данска.

Тројца членови на Арапското борбено движење за ослободување на Ахваз (АСМЛА), група која бара посебна држава за етничките Арапи во иранската југозападна провинција Хузестан, спроведувале шпионски активности од 2012 до 2018 година, се вели во соопштениото на ПЕТ на 3 февруари.

Во него се вели дека трите лица „собирале информации за поединци во Данска и во странство и меѓу другите работи, ги пренеле овие информации до саудиските разузнавачки служби.“

Расправата за притворот се очекува да се одржи на 4 февруари.

„Ова е многу сериозен случај, каде Саудиска Арабија и Иран го донесоа своето ривалство во Данска“, изјави шефот на ПЕТ Фин Борх Андерсен.

Случајот е поврзан со полициска операција во 2018 година за наводен ирански заговор да се убијат еден или повеќе противници на иранската влада, рече Андерсен.

XS
SM
MD
LG