Достапни линкови

САД се загрижени што Скопје и Тирана не добија датум за преговори со ЕУ


САД се загрижени што Скопје и Тирана не добија датум за преговори со ЕУ
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:20 0:00

Помошник државниот секретар на САД за европски и евроазиски прашања, Филип Рикер, во интервју за Радио Слободна Европа оцени дека одредени лидери во ЕУ имаат „поглед од 19 век“ на Западен Балкан. Европската перспектива на земјите кои сакаат да бидат дел од Унијата, е клучна компонента на американската надворешна политика, вели Рикер.

Категории

XS
SM
MD
LG