Достапни линкови

Нетанјаху во посета на Украина


Премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху

Премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху, на месец пред израелските парламентрани избори, е во посета на Украина, од каде што потекнуваат многу Израелци. Повеќе од милион луѓе од поранешниот Советски сојуз се доселија во Израел по подигнувањето на Железната завеса. Тоа е прва посета на еден израелски премиер на Украина по две децении. Нетанјаху пред заминувањето изјави дека неговиот престој во Украина е по покана од претседателот Володимир Зеленски.

XS
SM
MD
LG