Достапни линкови

Макдонел: Шкотскиот народ треба сам да си одлучи дали сака независност


Џон Мекдонел, потпретседателот на најсилната британска опозициска партија, Лабуристите, изјави дека неговата партија треба да ѝ дозволи на Шкотска нов референдум за независност, доколку за такво нешто се изјасни шкотскиот Парламент, објавија британските медиуми.

„Ние не би требало да го блокираме тоа изјаснување. Шкотскиот народ нека одлучи. Тоа е демократијата“, рече Мекдонел, објавија британските медиуми.

XS
SM
MD
LG