Достапни линкови

Одбиено барањето на Кочан на 17 јули да не оди во затвор


Сеад Кочан на изрекувањето на пресудата за „Труст“

Кривичниот суд го одби барањето на бизнисменот Сеад Кочан за одложување на издржување на затворската казна за случајот „Труст“. Според соопштението на судот, молбата е одбиена како неоснована. Кочан треба на 17 јули да се јави во казнено-поправна установа.

Апелацискиот суд на Кочан му ја намали казната од шест на четири години и 8 месеци, а Василије Авировиќ наместо ефективен затвор доби условна казна.

Кочан, управител на компанијата „Трансмет“ беше осуден бидејќи со лажни документи учествувал и добил тендери за ископ на јаглен и јаловина во РЕК „Битола“ на АД ЕЛЕМ вреден 17 милиони евра.

XS
SM
MD
LG