Достапни линкови

Јанева: По наредба на Мијалков е прислушувањето и има докази за тоа


Обвинителката Катица Јанева

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска изјави дека Сашо Мијалков, еден од обвинетите во случајот „Таргет – Тврдина“ не бил цел на прислушување, туку додека бил директор на УБК по негова наредба се прислушувало.

„Обвинетиот Сашо Мијалков не е таргет на прислушување. Таргет се други лица блиски до него, фамилијарни. Тој не е таргет. А тоа кој прислушувал во Македонија неспорно е докажано и има докази за тоа дека тоа се случувало во периодот кога тој бил директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, под негова наредба е вршено прислушување и има докази за тоа во предметот кој се надевам дека ќе го следите“, рече Јанева по презентацијата на вториот периодичен извештај на ОБСЕ за работата на СЈО.

XS
SM
MD
LG