Достапни линкови

Втора „Парада на гордоста“ во Приштина


Втора „Парада на гордоста“ во Приштина
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:06 0:00

На парадата учествуваа и градоначалникот на Приштина Шпенд Ахмети, како и Министерот за евроинтеграции Дурата Хоџа, а преку социјалните мрежи, ја подржа и премиерот Рамуш Харадинај. На Косово од 2004-та година има Закон против дискриминацијата на сексуалните малцинства, но припадниците на ЛГБТ заедницата и натаму се соочуваат со многу проблеми.

XS
SM
MD
LG