Достапни линкови

Претседателски избори во Азербејџан


Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев на денешното гласање на изборите

Во Азербејџан во тек е гласањето на претседателските избори кои се бојкотирани од најголемите опозициски партии и на кои се очекува четврт мандат да освои авторитарниот претседател Илхам Алиев.

Хјуман Рајтс Воч соопшти дека на изборите во земјата нема вистинска конкуренција. Опозицијата повика на бојкот на изборите бидејќи како што тврди, гласањето ќе биде наместено. 56 годишниот Алиев е на власт во земјата од 2003 година.

XS
SM
MD
LG