Достапни линкови

Косово - Српската листа наводно условува за да гласа за демаркацијата со Црна Гора


Косовскиот парламент.

Извор од кабинетот на претседателот на косовскиот Парламент соопшти дека Српска листа условува да гласа за Ратификацијата на Договорот за границата со Црна Гора, ако Приштина се согласи Белград да стане акционер на косовскиот металуршки комбинат Трепча.

Според истиот извор тоа или кое и да е друго условување е целосно неприфатливо за претседателот на парламентот Кадри Весели, кој во никој случај нема да прифати да преговара со Српска листа во врска со демаркацијата на границата со Црна Гора, која е потпишана во 2015 година.

Веднаш по информацијата за условувањето на Српската листа за да гласа за договорот, заменик-претседателот на косовската Влада и министерот за надворешни работи Беџет Пацоли изјави дека Српската листа ќе гласа за ратификација на Договорот за демаркација со Црна Гора и тоа без никакви услови.

Пацоли, на овој начин, ги демантираше информациите од Кабинетот на претседателот на парламентот, Весели, дека Српската листа ја условува Ратификацијата на демаркацијата со акциите на Трепча.

Инаку, ратификацијата е услов за визната либерализација за патување на косовските граѓани во ЕУ.

Владејачката коалиција трипати неуспешно се обидува да собере мнозинство за гласање.

XS
SM
MD
LG