Достапни линкови

Тодориќ: Не се кријам, мојата совест е чиста


Сопственикот на „Агрокор“ Ивица Тодориќ се огласи на неговиот блог, наведувајќи дека не се крие од хрватските власти.

“Не се кријам, мојата совест е чиста, но како човек, на кој длабоко му се повредени човековите права имам целосно право на спротивставување на политички прогон и неприфаќање однапред конструирана вина”, пишува Тодориќ.

Тој нагласи, дека неговите адвокати се во постојан контакт со властите и надлежните институции, на кои им е позната адресата каде што тој се наоѓа. Тодориќ беше ставен на Европската листа на најбарани лица и е повикан в петок да се појави како сведок пред парламентарната Комисија за истрага во случајот „Агрокор“, но тој не го добил повикот.

XS
SM
MD
LG