Достапни линкови

Украинските обвинители бараат интервју со Манафорд


Украинските обвинители имаат намера да побараат дозвола од Одделот за правда на Соединетите Држави да го интервјуира поранешниот менаџер на кампањата на претседателот Доналд Трамп, Пол Манафор, во врска со неговото обвинение претходно оваа недела, соопшти официјален претставник. Обвинителите, исто така, сакаат властите на САД да ги споделат доказите што би можеле да се однесуваат на тековната кривична истрага на поранешниот министер за правда, Серхиј Горбатјук, изјави за Радио Слободна Европа, обвинителот за специјални истраги.

Манафорт, кој не е обвинет за кривично дело во Украина, е баран од обвинителите да сведочи во случајот на корупција, кој се однесува на Александар Лавринович, кој беше министер за правда во владата на Виктор Јанукович, поранешен поранешен претседател на Москва, кој избега во Москва во 2014 година.

Обвинителите го обвинија Лавринович за нелегално префрлање на повеќе од 1 милион долари од владините средства на моќна американска адвокатска фирма. Тој беше уапсен во септември за неповрзани обвиненија, обвинети за учество во "државен удар".Манафорт се вмешал кога тој договорил за истата фирма да подготви извештај што бил користен од сојузниците на Јанукович како оправдување за затворањето на Тимошенко.

XS
SM
MD
LG