Достапни линкови

Луизијана стравува од ураганот Харви


Спасувачка акција за време на урганот Харви во Хјустон, Тексас.

Жителите на американската сојузна држава Луизијана стравуваат од урганот Харви кој предизвика поплави во соседен Тексас. Се предвидува дека во Луизијана ќе наврнат 25 саниметри дожд на метар квадратен во наредните 36 часа, поради што постои ризик од поплави. Штетите од ураганот Харви во Тексас се проценуваат на 42 милијарди евра, поради што таа би можело да се смета за една од петте најскапи природни катастрфои што ги погодија Соединетите држави.

XS
SM
MD
LG