Достапни линкови

Пакистанскиот парламент ќе избере нов премиер на 1 август


Пакистанскиот премиер Наваз Шариф

Пакистанскиот парламент ќе се состане на 1 август за да избере нов премиер по оставката на Наваз Шариф. Шариф поднесе оставка на 28 јули кратко време откако Врховниот суд на земјата нареди неговото отстранување од функцијата во врска со обвиненијата за корупција што произлегоа од истекувањето на Панамските документи во 2016 година. Тој негираше дека сторил нешто лошо. Пакистанската муслиманска лига на Шариф-Наваз има командно мнозинство во парламентот, а кандидатот на партијата, Шахид Кахакан Абаси, се очекува да биде одобрена на парламентарните избори на 1-ви август.

Опозицијата се очекува да именува кандидат што ќе го оспори Абаси,кој еверен лојалист на Шариф и поранешен министер за нафта.Шариф го предложи Абаси како привремен премиер, додека неговиот брат Шахбаз Шариф, кој е главен министер во провинцијата Пенџаб, може да се борисо дополнителни избори за седиштето што го напушти неговиот брат.

XS
SM
MD
LG