Достапни линкови

Анти-мигрантски протести во Грузија


Анти-мигрантски протест во Тбилиси.

Околу две илјади граѓани одржаа протест во грузискиот главн град Тбилиси, барајќи депортација на илегалните мигранти од непотврдени земји и заострување на законот за миграција во земјта. Учесниците во собирот исто така бараа ограничувања на доделувањата на дозволи за престој на странци и забрана за странсо финансирање на невладините организации.

Демонстрантите, за кои се вели дека се про-руски, предупредија дека и натаму ќе организираатпротести доколку Владата не ги исполни своите ветувања.

XS
SM
MD
LG