Достапни линкови

САД: Сешонс се согласи да сведочи пред Сенатот


Џеф Сешон

Mинистерот за правда на САД Џеф Сешон вели дека тој се согласил да се појави во вторник , пред Комитетот на Сенатот во врска со истрагата за наводна вмешаност на Русија на претседателските избори во САД во 2016 година.Сешон во писмот до сенаторот Ричард Шелби вели дека неговата одлука да се појави пред Комитетот за разузнавање на Сенатот е да сведочи за темите кои ги наметна поранешниот директор на ФБИ Џејмс Коми. Сешон е под лупа за неговите контакти со амбасадорот на Русија во САД за време на претседателската кампања.

XS
SM
MD
LG