Достапни линкови

Во Турција има околу три милиони сиријци


Turkey/Syria -- Camp for Syrian refugees in Turkey

Речиси три милиони сиријци се регистрирани во Турција, соопшти Министерството за внатрешни работи. Во 2012 година имало 14.237, а во 2017 година се речиси три милиони. Бројот на нелегални мигранти уапсени од силите за безбедност е зголемен меѓу 2014 и 2015 година. Во 2014 година биле приведени 58.647 мигранти, а следната година тој број се искачил на 146.485 мигранти.

XS
SM
MD
LG