Достапни линкови

Вучиќ: Владата не се мешаше во изборите во Црна Гора


Премиерот на Србија Александар Вучиќ

Српскиот премиер Александар Вучиќ одговорјаќи на пратенички прашања во српскиот парламент изјави дека не може да зборува за имињата на луѓето кои се под истрага во врска со настаните во Црна Гора и по обвиненијата за тероризам, додавајќи дека во овој случај српската влада постапила одговорно, не сакајќи да се меша во изборниот процес во Црна Гора.

Тој истакна дека пратеникот на Нова партија Зоран Живковиќ во неговото прашање, "ги измешал " работите, кога станува збор за шпиони и спреченото убиството на премиерот на соседна држава.

"Јас не реков дека сме спречиле атентат во било која земја, па ни во Црна Гора. Реков дека имаме недвосмислени докази дека одредени групи и лица го следеле движењето на премиерот. Ова е нешто до кое сме дошле, не сакајќи да се мешаме во изборниот процес во Црна Гора Гори. Мислам дека се однесувавме одговорно и сериозно, како држава и влада ", рече тој, истакнувајќи дека" шпиони се нешто друго. "

XS
SM
MD
LG