Достапни линкови

Обама ќе се сретне со Абади


Американскиот претседател Барак Обама ќе се сретне со неговиот ирачки колега Хаидер ал Абади на маргините на Генералното собрание на Обединетите нации на 19- ти септември, соопшти Белата Куќа. Средбата доаѓа во време на зголемени обидида се преземе контролата од Исламската државатаврз Мосул.

Заменик советник за национална безбедност во Белата Куќа, Бен Роудс изјави дека и претседателите на двете држави ќе разговараат за борбата против припадниците на Исламската држава и обидите да се ослободи Мосул.

САД на почетокот на овој месец испрати околку 400 војници во Ирак, како знак за поддршка во битката против терористите.

XS
SM
MD
LG