Достапни линкови

Казахстанскиот премиер доби отказ


Карим Масимов.

Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев го отпушти премиерот Карим Масимов и го постави да биде претседател на Комисијата за национална безбедност. Досегашниот вицепремиер Багјатзан Сагјантаев е назначен за вршител на должноста премиер на Казахстан.

Максимов беше премиер од април 2014 по втор пат. Тој и претходно служел на истата позиција во период од 2007 година до 2012 година.

XS
SM
MD
LG