Достапни линкови

Напаѓачот на воз во Германија бил Пакистанец, не Авганистанец


Германските медиуми објавија дека напаѓачот на возот бил од Пакистан, а не Авганистанец, како што претходно се тврдеше. Момчето на возраст од 17 години со нож и секира нападна патници во воз, а потоа беше убиен од полицијата. Документите пронајдени во собата на тинејџерот покажа дека тој имал пакистанско државјанство, а побарал азил во Германија. При нападот пет луѓе се повредени. Милитантната група Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот и објави видео на кое наводно е прикажан напаѓачот пред да го изведе нападот, како ветува дека ќе спроведе операција во Германија. Германските власти инсистираат на тоа тој да не се поврзува со екстремистичката организација.

XS
SM
MD
LG