Достапни линкови

Украина победи на Евровизија


Претставничката на Украина, пеачката Џамала е победничка на 61-то издание на Евровизија, што се одржа во главниот град на Шведска, Стокхолм. Победничката песна, насловена како 1944 година, се однесува на периодот во кој советскиот диктатор Јосиф Сталин наредил масовна депортација на кримските Татари во Централна Азија. Дами Им од Австралија го освои второто место, а Сергеј Лазарев од Русија , кој беше фаворит, беше трет.

XS
SM
MD
LG