Достапни линкови

Кери на средба со банкари за Иран


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери утре во Лондон ќе се сретне со водечки банкари да ги увери дека Соединетите држави нема да им стојат на патот доколку сакаат да инвестираат во Иран. Тој изјави дека некои банки ги користат преостанатите американски санкции врз Техеран како изговор да не склучуваат бизнис зделки со Иран. Новинската агенција Ројтерс пишува дека ниту една од големите европски банки кои соработуваат со американските банки не сакаат да бидат инволвирани во Иран страхувајќи од можните последици поради американските санкции.

XS
SM
MD
LG