Достапни линкови

Македонија и Бугарија со заеднички операции околу мигрантите


Македонија и Бугарија ќе одржат заеднички воздушни и копнени операции по должината на нивната граница поради мигрантската криза, соопшти бугарската влада наведувајќи дека за ова се согласиле претседателите на двете земји Бојко Борисов и Ѓорге Иванов. Борисов најавил дека Софија била подготвена да испрати хуманитарна помош за бегалците во Македонија. Бугарските власти не соопштија детали за какви заеднички гранични операции станува збор.

XS
SM
MD
LG