Достапни линкови

Медведев предупреди на светска војна


Дмитри Медведев

Рускиот премиер Дмитри Медведев предупреди на можноста од светска војна доколку не се најде решение за конфликтот во Сирија и доколку во него бидат инволвирани копнени сили од Соединетите држави и Саудиска Арабија. Во интервју за германскиот весник „Ханделсблат“ тој изјави дека Вашингтон и Москва мора да го употребат нивното влијание и да ги притиснат страните во конфликтот да се согласат на прекин на огнот.

XS
SM
MD
LG