Достапни линкови

Меркел ја повика Турција да го спречи приливот на нелегални мигранти


Бранот нелегални имигранти преку територијата на Турција треба да биде спречен, изјави германската канцеларка Ангела Меркел на заедничката прес-конференција со турскиот премиер Ахмет Давутоглу во Берлин.

Давутоглу изјави дека Турција прави сè што е во нејзина моќ за да прекине нелегалната миграција кон Европа, но ќе продолжи со политиката на отворени врати за мигрантите, кои бегаат од граѓанската војна во Сирија.

XS
SM
MD
LG