Достапни линкови

Давутоглу отворен за средба со руските власти


Турскиот премиер Ахмет Давутоглу

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу денеска изјави дека неговата земја е подготвена да ги достави сите информации за соборувањето на рускиот воен авион. Тој по средбата со азербејџанскиот претседател Илхам Алиев во Баку истакна дека е подготвен за состанок со руските власти и е отворен за разговор за било кое прашање. Според него, Русија со економските санкции против Турција не може да ги реши политичките проблеми.

XS
SM
MD
LG