Достапни линкови

ЕК бара соработка на Грција и Македонија за мигрантите


Портпаролот на Европската комисија, Наташа Бертауд

Портпаролот на Европската комисија, Наташа Бертауд во врска со ситуацијата со мигрантите на македонско-грчката граница изјави дека двете земји треба да го зголемат дијалогот и соработката. Според неа, тоа ќе биде олеснето со неделните видео конференции што беа договорени на средбата на лидерите на Западен Балкан, како и со средбите кои ги имала Европската комисија и Европскиот совет со Македонија и Грција пред два дена. Таа најави дека утре ќе се одржи уште една таква видео конференција.

XS
SM
MD
LG