Достапни линкови

Туск: Нема оправдување за непријателските реакции кон мигрантите


Нема оправдување за непријателските, расистички или ксенофобични реакции против имигрантите, изјави денеска претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, кој е во посета на Хрватска. Тој нагласи дека приоритет на Европската унија е да ја спречи загубата на човечки животи меѓу мигрантите, кои патуваат преку Средоземното Море за да стигнат до Европа. Туск изјави дека добрата соработка меѓу Хрватска и Словенија е особено важна во контекст на проблемите, со кои е соочена Европа, односно мигрантската и бегалската криза без преседан. Тој нагласи дека Европската унија ги охрабрува Хрватска и Словенија да постигнат консензус за нивниот спор за граничната арбитража.

XS
SM
MD
LG