Достапни линкови

Дополнителни овластувања за чешките служби за разузнавање


Чешкиот претседател Милош Земан потпиша закон што им дава дополнителни овластувања на службите за разузнавање, за подобро справување против заканите од тероризмот и организираниот криминал. Законот потишан денеска ги зголемива овластувањата за следење на финансиски трансакции, даноци и комуникации. Зголемените овластувања беа побарани од службата за контраразузнавање БИС и беше поддржано од левиочарскатѕа коалиција на централната власт

XS
SM
MD
LG