Достапни линкови

Иран ги отфрли обвинувањата за нуклеарни активности


Иран оцени дека обвинувањата за активности во нивниот воен комплекс Парчин се лаги кои се шират од критичарите на нуклеарниот договор постигнат со големите сили минатиот месец. Институтот за наука и меѓународна безбедност на 6 август посочи сателитски снимки кои покажуваат дека булдожер и контејнер-како објекти се сместени во Парчин Иран соопшти дека активноста била дел од работите врз автопатот во таа област, но американски активисти се сомневаат во таквото објаснување. Министерот за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф изјави за државната новинска агенција ИРНА дека критичарите на нуклеарниот договор "ги шират тие лаги ." "Нивната цел е да го оштетат договорот", рече тој. САД и Израел се сомневаат дека Техеран експериментира со развивање на нуклеарно оружје на местото Парчин.


XS
SM
MD
LG