Достапни линкови

Турција ги замрзнува преговорите за „Турски тек“


Турција решила привремено да ги прекине преговорите со Русија за проектот „Турски тек“, пренесува руската агенција ТАСС повикувајќи се на турските медиуми. Притоа се наведува дека имало голем број прашања за кои не постоел консензус меѓу Турција и Русија. Од друга страна, руски експерти сметаат дека додека не се финализира процесот на формирање нова влада во Турција, официјална Москва тешко може да очекува потпишување на договор.

XS
SM
MD
LG