Достапни линкови

Молдавија сака да биде домаќин на наредниот самит


Учесници на самитот во Рига

Делегацијата на Молдавија која присуствува на самитот на ЕУ и Источното партнерство во Рига предложи Кишињев да биде домаќин на следната средба, која треба да се случи во 2017 година. Самитот се одржува на секои две години и најчесто домаќин е една од земјите кои претседаваат со ЕУ.

Тоа значи дека или Британија или Малта треба да биде домаќин на наредниот самит. Брисел е трета опција доколку ни двете земји не се во можност да го организираат настанот.

XS
SM
MD
LG