Достапни линкови

Груевски и Заев во Стразбур


еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан

Премиерот Никола Груевски и лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска во Стразбур ќе разговараат со пратеници во Европскиот парламент, како и со претставници на Европската комисија. Најавено е тие да имаат средба и со еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан. Претходно шефовите на дипломатиите на Европската унија се осврнаа врз ситуацијата во Македонија по што портпаролот на Европската комисија Маја Коцијанчич изјави дека Унијата внимателно ги следи настаните во Македонија и ги охрабрува лидерите да го продолжат дијалогот.

XS
SM
MD
LG