Достапни линкови

Руска ракета се урна по полетувањето


Руска ракета која носи мексикански сателит во орбитата се урна само неколку минути по полетувањето. Според руските вселенски официјални лица изјавија дека ракетата Протон-М претрпела дефект околу шест минути по лансирањето од космодромот Бајконур во Казахстан на 16 мај. Новинската агенција Интерфакс соопшти дека ракетата се урнала во регионот Чита на Сибир.

XS
SM
MD
LG