Достапни линкови

Тачи-Одбивањето на посетата спротивно на дијалогот


Косовскиот министер за надворешни работи Хашим Тачи

Косовскиот министер за надворешни работи Хашим Тачи изјави дека одлуката на Србија да не ја одобри неговата посета на Белград е спротивна на дијалогот и подобрувањето на односите меѓу двете земји. Тој во изјава за виенскиот весник “Пресе“ порача дека тоа ќе има последици. Според Тачи, однесувањето на Србија кон него ќе послужи како пример за тоа како не треба земјите да се однесуваат кон своите соседи.

XS
SM
MD
LG