Достапни линкови

Шешељ бара оставка од главниот хашки обвинител


Лидерот на Српската радикална партија и осомничен воен злосторник, Воислав Шешељ

Лидерот на Српската радикална партија и осомничен воен злосторник, Воислав Шешељ денеска го обвини главниот хашки обвинител Серж Брамерц дека примил поткуп од Хрватска. Шешељ воедно побара од Меѓународниот суд за воени злосторства во Хаг да започне дисциплинска постапка за негово разрешување од функцијата.

Брамарц пред некој ден побара враќање на Шешељ во затворот на Хашкиот суд под притисок на Хрватска и на неколку европратеници. Според Шешељ, Брамерц за тоа примил пари од Загреб.

XS
SM
MD
LG