Достапни линкови

Евакуација поради поплави во Казахстан


Топењето на снегот предизвика сериозни поплави во источните делови на Казахстан. Регионалните власти од источен Казахстан соопштија велат најмалку 70 луѓе од 18 куќи и згради се евакуирани од градот Ајагоз, поради поплавувањето на улиците. Извештаите доаѓаат откако властите во централан Казахстан рекоа дека десетици жители од регионот и селата биле евакуирани откако силните дождови и топењето на снегот ги поплавија улиците. Поплавите уништиле и стотици метри автопатот во областа.

XS
SM
MD
LG