Достапни линкови

Средба на лидерите на Русија, Белорусија и Казахстан


Владимир Путин

Претседателите на Русија, Белорусија и Казахстан Владимир Путин, Александар Лукашенко и Нурсултан Назарбаев денеска во Астана ќе разговараат за можностите за продлабочување на економската соработка во рамките на Евроазиската економска унија предводена од Русија. Оваа средба требаше да се одржи на 12 март, но таа во последен момент беше одложена од Путин што ги поттикна гласините во врска со неговата здравствена состојба. Путин на 16 март се појави во јавноста за прв пат по 5 март, што за многумина посматрачи беше невообичаено за рускиот претседател.

XS
SM
MD
LG