Достапни линкови

Истакнат египетски активист осуден на пет години затвор


Egyptian activist Alaa Abdel Fattah.

Египетскиот суд го осуди истакнатиот активист, Ала Абдел Фатах на пет години затвор, за непочитување на закон кој ги ограничува демонстрациите. Судењето се одржа денеска во повторениот судки процес на Абдел Фатах, кој првиот пат беше осуден на 15 години затвор за учество во нелегален протест и наводно напад на полициаец. Абдел Фатах е истакнат блогер и критичар на власта и беше водечка личност во бунтот во 2011 година, кога беше соборен претседателот Хосни Мубарак.

XS
SM
MD
LG