Достапни линкови

Порошенко бара Москва да ги повлече војниците


Украинскиот претседател Петро Порошенко

Украинскиот претседател Петро Порошенко побара Русија да ја прекине поддршката на сепаратистите на истокот на неговата земја, вклучувајќи и повлекување на руските сили од Украина. Тој побара Русија да ја затвори границата меѓу двете земји, наведувајќи дека тоа би можело за неколку недели да донесе мир и стабилност во Украина. Москва ги отфрла наводите дека има некаква улога во конфликтот во источна Украина. Порошенко ова го изјави за време на неговата посета на Австралија.

XS
SM
MD
LG