Достапни линкови

Нови судири меѓу Индија и Пакистан во Кашмир


Најновиот инцидент меѓу индиските и пакистански војници се случил изутрината по должина на граничната линија која ги разделува Индија и Пакистан во хималајската област на Кашмир.Според пакистанската армија до размената на артилерискиот оган дошло како одговот на пукањето од индиските војници. Никој не е повреден во најновиот инцидент.

На ова претходеа серијата судири , кои започнаа овој месец и во кои загинаа најмалку 20 лица. Двете земји имаат делови од хималајската територија и водат битки во Кашмир, иако тензии се намалени од потпишувањето на прекинот на огнот во 2003 година.

XS
SM
MD
LG