Достапни линкови

Уапсени 16 кинески државјани во Киргистан


Kyrgyzstan -- Police investigators stand in front of a destroyed house in the village of Arashan, outside Bishkek, 05Jan2011

Властите во главниот град на Киргистан, Бишкек, уапсија 16 кинески државјани за напад на полициски службеник. Од тамошната полиција соопштуваат дека уапсените странци се соочуваат со обвиненија за хулиганство, напад на службено лице и предизвикување штета на приватната сопственост. Според полицијата кинеските градежни работници нападнале полицаец во центарот на Бишкек на 30 септември. Тие наводно биле под дејство на алкохол во моментот на инцидентот. Денеска Судот треба да одлучи дали на уапсените ќе им одреди притвор.

XS
SM
MD
LG