Достапни линкови

Набрзо безбедносен договор на САД и Авганистан


Портпаролот на Белата куќа, Џош Ернест

Портпаролот на Белата куќа, Џош Ернест изјави дека САД очекуваат дека новоизбраниот претседател на Авганистан ќе го потпише билатералниот безбедносен договор откако ќе биде инаугуриран во наредната недела. Според него, Ашраф Гани ќе се заколне на функцијата на 29 септември и тој договорот најверојатно ќе го потпише набрзо потоа. Авганистанскиот претседател во заминување Хамид Карзаи обди да го потише договорот.

XS
SM
MD
LG