Достапни линкови

Груевски се сретна со турскиот претседател Ердоган


Премиерот Никола Груевски на средбата со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во Скопје.

Премиерот Никола Груевски за време на посетата на Анкара оствари средба со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. На средбата двајцата соговорници ги констатирале добрите политички и економски односи, како и можностите за искористување на расположливите потенцијали. Груевски изјави дека билатералните односи се одлични, а честите средби на политичко ниво се потврда за пријателството кое се развива меѓу двете држави. Ердоган посочи дека ја поддржува Македонија и нејзините евроатлански апсирации.

XS
SM
MD
LG