Достапни линкови

Казахстан очекува договор за иранската нуклеарна програма


Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев и иранскиот претседател Хасан Рохани.

Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев на иранскиот претседател Хасан Рохани кој е во посета на Астана му рекол дека се надева оти спорот за нуклеарната програма на Техеран ќе се реши.

Според него, решавањето на спорот ќе има позитивен ефект врз економијата на Иран и на билатералните односи со Казахстан. Крајниот рок за постигнување договор на Иран и шесте светски сили е 20 ноември. Следната рунда разговори започнува во Њујорк на 18 септември.

XS
SM
MD
LG