Достапни линкови

Путин-Украина и сепаратистите можат да постигнат примирје


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека Украина и сепаратистите може да постигнат примирје за време на разговорите в петок. Тој воедно порача сепаратистите да прекинат со офанзивата во источна Украина како дел од договорот за прекин на огнот. Според него, чекорите за примирје треба да вклучуваат запирање на употребата на воените воздушни сили против цивили, размена на затвореници и меѓународни набљудувачи на примирјето.

XS
SM
MD
LG