Достапни линкови

Давутоглу нов премиер на Турција


Ахмет Давутоглу

Турката владејчака партија го избрала министерот за надворешни работи Ахмет Давутоглу да биде следниот премиер на земјата, откако досегашниот Реџеп Таип Ердоган ќе ја преземе претседателската функција на 28 август. Ердоган ја соопшти одлуката по состанокот на Партијата на правдата и развојот во Анкара. Давутоглу ја извршува министерската функција од 2009 година.

XS
SM
MD
LG